Signalizacija
Apsaugos signalizacija yra sistema, skirta aptikti įsibrovimą, pvz., neteisėtą patekimą į pastatą ar teritoriją. Apsaugos signalizacija, naudojama gyvenamuosiuose, komerciniuose, pramoniniuose ir kariniuose objektuose, apsaugo nuo įsilaužimo (vagystės) ar turto sugadinimo, sunaikinimo.
- Centrinis kontrolinis įrenginys (centralė)
- Klaviatūra skirta signalizacijos valdymui.
- Įvairių tipų davikliai – judesio, stiklo dūžio, vibracijos, seisminiai, dūmų ir temperatūros, vandens nuotėkio, magnetiniai kontaktai ir t.t.
- Garsiniai signalizatoriai (sirenos)
- Pagalbinės medžiagos – centralės korpusas, rezervinio maitinimo akumuliatorius, maitinimo šaltiniai, signalizaciniai kabeliai ir t.t.
- Kumunikatorius skirtas perduoti pranešimus apie signalizacijos suveikimą saugos tarnybai ar atsakingiems asmenims. Komunikatorius taip pat gali būti naudojamas nuotoliniam signalizacijos valdymui, pvz. išmaniuoju telefonu.
Kaip galima spręsti iš pavadinimo, laidinės apsaugos sistemos komponentai yra sujungiami signalizaciniais kabeliais, tuo tarpu belaidės apsaugos sistemos įrenginiai tarpusavyje „bendrauja“ belaidžiu būdu.
Esant tam tikroms aplinkybėms, kai negalima išvedžioti laidų apsauginei signalizacijai (pavyzdžiui jei ką tik atliktas patalpų remontas), galima įdiegti belaidę apsaugos sistemą.
Nors belaidės apsaugos sistemos variantas gali atrodyti patrauklus, reikia prisiminti, kad šios sistemos turi tam tikrų minusų. Galima susidurti su bevielio ryšio problemomis, kai yra per didelis atstumas tarp apsaugos centralės ir belaidžių daviklių. Belaidžiams įrenginiams kas kelis metus reikia pakeisti baterijas. Tai pat belaidės apsaugos sistemos yra gerokai brangesnės, nei laidiniai variantai.
„Zona“ iš esmės yra lizdas valdymo skydelyje skirtas davikliui. Signalizacija su 8 zonomis gali valdyti iki 8 detektorių – ar tai būtų judesio davikliai, magnetiniai kontaktai, dūmų detektoriai ar pan.
Į vieną zoną galima prijungti ir kelis daviklius, tačiau tokiu atveju centralė negali atskirti kuris iš daviklių suveikė.
Kartais būna situacijų, kai daviklių norima prijungti daugiau nei centralė turi zonų. Tokiu atveju naudojamas papildomas įrenginys – zonų išplėtimo modulis.
Tai yra apsaugos sistema, kurios centralė turi integruotą ar papildomai prijungtą GSM modulį. Šis modulis leidžia saugomo objekto savininkams ar atsakingiems asmenims gauti telefono skambučius ar pranešimus apie suveikusią apsaugos signalizaciją.
Viskas priklauso nuo Jūsų žinių šioje srityje. Dažniausiai klientai turintys žinių silpnų srovių ar automatikos srityje, šias sistemas gali įsidiegti patys. Kaip bebūtų, šis darbas reikalauja specifinių žinių. Kai kurių gamintojų sistemas įdiegti yra lengviau, kai kurių sudėtingiau. Kai kurių gamintojų sistemų įdiegimui reikalingi specialūs programavimo prietaisai.
Jei neturite žinių kaip pačiam įsidiegti apsaugos sistemą, mūsų meistrų ir inžinierių komanda visada pasiruošusi Jums padėti ir sumontuoti sistemą Jūsų objekte. Užsisakyti paslaugas galite paspaude čia.
PIR – angl. Passive InfraRed sensor – tai infraraudonųjų spindulių judesio daviklis. Šis prietaisas, naudojamas aptikti judesį gaunant infraraudonąją spinduliuotę. Kai žmogus praeina pro jutiklį, jis nustato greitą infraraudonųjų spindulių energijos kitimą ir siunčia signalą į apsaugos centralę.
Magnetinis kontaktas yra durų ir langų jutiklis, kuris veikia naudojant vidinį herkoninį jungiklį kartu su magnetu. Tai yra labiausiai paplitęs durų ir langų jutiklio veikimo būdas. Šie įrenginiai yra paprasti naudoti ir įdiegti į apsaugos sistemas.
Magnetiniai kontaktai naudojami daugiau kaip pagalbinė, nei apsaugos priemonė. Pavyzdžiui išeinant iš patalpų, apsaugos klaviatūroje galite matyti ar uždaryti visi langai ir durys.
Magnetinis kontaktas suveikia tik atidarius langą ar duris. Jei stiklas bus išdaužtas ar išimtas, magnetinis kontaktas nesuveiks, todėl kaip pagrindinė apsaugos priemonė yra naudojami judesio ir stiklo dūžio davikliai.
Diegiant apsaugos sistemą yra naudojamas specialus signalizacinis kabelis. Jis būna 4, 6, 8, ar 12 gyslų, ekranuotas arba ne. Reikiamas gyslų skaičius priklauso nuo norimo prijungti daviklio. Skirtingo tipo davikliams reikalingas skirtingas gyslų skaičius.
- Apsauginės signalizacijos korpusas. Jis gali būti virštinkinis arba potinkinis.
- Maitinimo transformatorius
- Rezervinio maitinimo akumuliatorius
- Pasirinkta apsaugos centralė
- Valdymo klaviatūra
- Judesio davikliai
- Magnetiniai kontaktai
- Dūmų ir temperatūros davikliai
- Lauko ir vidaus sirenos
- Komunikatorius
Tarpusavyje derintis turi tik apsaugos centralė, klaviatūra ir išplėtimo moduliai (jei sistemoje jie yra naudojami). Judesio, dūmų davikliai, magnetiniai kontaktai, sirenos ir kita gali būti skirtingų gamintojų.
Ši taisyklė negalioja belaidėms apsaugos sistemoms. Visi belaidės pasaugos sistemos komponentai turi būti to paties gamintojo ir derintis tarpusavyje.
PGM (angl. programmable negative trigger output) yra programuojamas centralės išėjimas. Ką tai reiškia? Galite įsivaizduoti PGM kaip įjungimo / išjungimo jungiklį arba kaip šviesos jungiklį. Jis gali būti prijungtas prie kokio nors prietaiso, kad būtų galima įjungti arba išjungti jo maitinimą. PGM gali sujungti arba nutraukti grandinę, taip pat gali būti nustatytas jo veikimo laikas.
PGM išėjimo pagalba galima valdyti prietaisų (pvz. apšvietimo) įjungimą ir išjungimą, automatinių vartų atidarymą ir pan.
Apsaugos signalizaciją galima valdyti per apsaugos signalizacijos klaviatūrą.
Jei apsaugos centralė turi GSM funkciją, ją valdyti galima per mobilųjį telefoną, skambučiu arba programėlės pagalba.
Jei namuose laikote gyvūną, reikėtų rinktis specialius judesio daviklius nereaguojančius į gyvūnus. Judesio davikliai gali būti nejautrūs gyvūnams iki gamintojo nurodyto svorio. Dažniausiai net standartiniai judesio davikliai yra nejautrūs gyvūnams iki 25kg svorio. Jei turite daugiau sveriantį augintinį, galima rinktis daviklius, kurie yra nejautrūs gyvūnams net iki 40kg svorio.
Šiai užduočiai atlikti gali būti naudojami infraraudonųjų spindulių perimetro barjerai, mikrobangų barjerai arba lauko sąlygoms skirti judesio davikliai. Pastarieji gali būti laidiniai arba belaidžiai.