Priešgaisrinė sistema
- „M“ tipo – gaisro davikliai jungiami prie apsauginės signalizacijos;
- „K“ tipo – konvencinė priešgaisrinė sistema;
- „A“ tipo – adresinė priešgaisrinė sistema.
Dažniausiai naudojamos yra „M“ tipo sistemos. Tokio tipo sistemose, priešgaisriniai davikliai jungiami į apsauginės signalizacijos centralę. Šios sistemos dažniausiai naudojamos gyvenamosios paskirties patalpose ir panašaus dydžio objektuose.
Konvencinės, „K“ tipo sistemos dažniausiais naudojamos vidutinio dydžio objektuose, priklausomai nuo jo kvadratūros, paskirties ir vienu metu galinčiu būti žmonių skaičiaus. Tokios sistemos turi atskirą priešgaisrinę centralę. Centralės gali turėtu nuo kelių iki kelisdešimties zonų. Kiekvienai zonai galima prijungti keletą priešgaisrinių daviklių.
Adresinės, „A“ tipo sistemos dažniausiais naudojamos didelio dydžio objektuose, priklausomai nuo jo kvadratūros, paskirties ir vienu metu galinčiu būti žmonių skaičiaus. Šioms sistemosms naudojama speciali adresinė priešgaisrinė centralė. Adresinių sistemų priešgaisriniuose davikliuose nustatomas unikalus daviklio adresas, tokiu būdu galima iškart identifikuoti kuris daviklis suveikė.
- Dūminiai;
- Temperatūriniai, fiksuotos temperatūros;
- Temperatūriniai, kylančios temperatūros;
- Kombinuoti (dūmų + temperatūros);
- Infraraudonųjų spindulių dūmų barjerai;
- Temperatūrai jautrus kabelis;
- Autonominiai dūmų davikliai;
Tai dūmų daviklis, kuris veikia autonomiškai ir nėra jungiamas prie bendros sistemos. Šie davikliai turi įmontuotą keičiamą arba nekeičiamą bateriją, kurios gyvavimo trukmė nuo 2 iki 10 metų. Autonominiai davikliai apie suveikimą praneša didelio garso sirena, kuri yra sumontuota pačiame daviklyje.
Kai kurie autonominiai dūmų davikliai gali prisirišti prie Jūsų WiFi maršrutizatoriaus ir pranešti apie suveikimą į mobilųjį telefoną.
Priešgaisriniai davikliai yra parenkami pagal patalpą. Dažniausiai naudojami yra optiniai dūmų davikliai. Kadangi prieš atsirandant liepsnai, dažniausiai atsiranda smilkimas, šie davikliai kilusį gaisrą gali aptikti anksčiausiai.
Tokiose patalpose, kaip virtuvė, garažas, priešpirtis ir pan., reikėtų rinktis temperatūrinius daviklius, nes šiose vietose gali natūraliai susidaryti dūmų ar garų, todėl dūminis daviklis suveikinėtų be reikalo.
Tai specialus padelis skirtas priešgaisrinio daviklio montavimui. Montavimo bazė yra būtina norint sumontuoti priešgaisrinį daviklį. Verta atkreipti dėmesį, kad kai kurie priešgaisriniai davikliai yra parduodami su montavimo baze, o kai kuriems davikliams ją reikia įsigyti atskirai.
Kadangi negalime žinoti kurioje patalpoje gali kilti gaisras, rekomenduojama priešgaisrinius daviklius montuoti visose patalpose, kuriose įmanoma gaisro kilimo tikimybė.
Priešgaisrinėms sistemoms naudojamas specialus priešgaisrinis kabelis. Jis gali turėti skirtingą gyslų skaičių, gyslos gali būti skirtingos kvadratūros, dažniausiai šis kabelis būna raudonos spalvos. Šie kabeliai gali būti behalogeninai, nepalaikantys degimo, ar atsparūs ugniai.
Keturlaidžiai priešgaisriniai davikliai gali būti naudojami tik sistemose, kur gaisro davikliai yra jungiami prie apsauginės signalizacijos centralės.
Dvilaidžiai davikliai gali būti naudojami konvencinėse priešgaisrinėse sistemose. Taip pat šie davikliai yra naudojami ir jungiant prie apsauginės signalizacijos centralės. Tačiau ne visos apsaugos centralės palaiko dvilaidžius priešgaisrinius daviklius. Tokiose centralėse, kurios nepalaiko dvilaidžių priešgaisrinių daviklių, reikėtų naudoti keturlaidžius daviklius, arba dvilaidžius daviklius jungti per specialią gaisro daviklių suderinamumo relę.
Kalbant apie dvilaidžius dūminius daviklius, dažniausiai jie yra jungiami į vieną apsauginės signalizacijos zoną. Tokiu atveju kabelis turėtų būti išvedžiotas nuoseklaus jungimo principu – nuo centralės iki pirmo daviklio, nuo pirmo iki antro, nuo antro iki trečio ir t.t. Suveikus gaisro davikliui, bus matomas tik bendras pranešimas, kad suveikė priešgaisrinė signalizacijos zona. Identifikuoti kuris tiksliai daviklis suveikė, galima apžiūrėjus pačius daviklius. Suveikusio daviklio indikacinės lemputės turėtų šviesti nenutrūkstamai.
Pagal galiojančius reikalavimus, priešgaisrinių daviklių patikra juridiniams asmenis, turi būti atliekama ne rečiau kaip kartą per metus. Jei yra didelis daviklių užterštumas, patikra turėtų būti atliekama dažniau.
Dūmų davikliai yra tikrinami į juos papurškus specialaus, dūmus imituojančio aerozolio.
Temperatūriniams davikliams testuoti yra naudojamas specialus prietaisas.