Vairuojam be vairo, važiuojam be degalų


Jokio kuro, tepalų ar kenksmingų išmetamųjų dujų. Riedis ekologiška transporto priemonė, tinkanti tiek suaugusiems, tiek vaikams. Paprasta išmokti valdyti, tačiau prireiks laiko, kad jaustis laisvai ir mėgautis judėjimo malonumu. Kol dar nėra puikių įgūdžių, būtina pasirūpinti saugumu, dėvėti šalmą, kelių apsaugas, važinėti atokesnėse vietose. Tai mobili ir manevringa transporto priemonė, su praktika važinėjimasis tampa maloniu laiko praleidimu. 

Daugelis jau spėjo pamėgti ir įsimylėti riedžius. Kai kas dar neišbandę kaip jie veikia, žiūri nepatikliai ir tyrinėja. Pirmasis riedis buvo pagamintas 2001 m. JAV bendrovėje „Segway Inc“,  jį sukūrė išradėjas Dean Kamen. Lietuvoje pirmieji riedžiai pasirodė 2005 metais. Kaip veikia ši elektrinė transporto priemonė? Riedis gali būti su vairu ir be jo. Tai savaiminio pusiausvyros išlaikymo judėjimo priemonė. Identifikuojant žmogaus, stovinčio ant platformos padėtį, riedis prisitaiko prie vairuotojo svorio, nustato masės centrą ir taip atpažįsta jo judesius,  judėjimo kryptį, taip pat palaiko saugų judėjimo greitį. Kad visa tai atpažinti, šioje transporto priemonėje yra įmontuoti giroskopiniai sensoriai, kurie reaguoja į vairuotojo pozos pasikeitimą. Užtenka paprasto judesio, kad pradėtumėte judėti, atliktumėte posūkį ar sustotumėte. Kiekviena platforma, ant kurios stovima, turi jutiklius, kurie užtikrina horizontalią padėtį. Riedis gali judėti pirmyn, atgal ir suktis aplink. Ši akumuliatoriumi valdoma transporto priemonė išvysto iki 20 km/val. greitį ir su pilnai pakrautu akumuliatoriumi gali nuvažiuoti iki 38 km. atstumą. Sveria riedis apie 10 – 13 kg.

Ką svarbu žinoti renkantis riedį. Rinkoje galime rasti pigesnių ir brangių riedžių. Kas įtakoja jo kainą? Svarbiausia žinoti kokia įmontuota baterija. Tai vienas brangiausių ir svarbiausių komponentų šioje transporto priemonėje, nes nuo jos priklauso judėjimo laikas ir greitis, kliūčių įveikimas. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į variklio galingumą. Būtent nuo šių dalių priklauso kiek ilgai ir kaip toli važiuosite. Optimali elektros variklio galia yra 500-600 W. Ne mažiau svarbi riedžio sudedamoji dalis yra motininė plokštė. Ji atpažįsta jūsų signalus ir perduoda juos varikliui, ratams, kurie reaguodami atlieka veiksmą ir vykdo jūsų užduotis.  Renkantis spalvą patariame vengti šviesių atspalvių, kadangi net ir labai puikius įgūdžius turėdami, neišvengsite įbrėžimų ar įlenkimų. Juoda spalva ar kiti tamsūs atspalviai geriausiai maskuoja nedidelius pažeidimus. Nepamirškite, kuo mažesnis riedis, tuo lengviau ir paprasčiau jį valdyti.